вівторок, 30 травня 2017 р.


ХМАРНИЙ УРОК

Тема: Біблійні мотиви у творчості Т.Г.Шевченка.  Цикл «Давидові псалми»

Мета:
  •   дослідити ставлення Т. Шевченка до Біблії, зображення ним образу Бога у своїх творах; зіставити  переспів поета і оригінальні біблійні тексти псалмів, визначити домінанти почуття письменника;
  • розвивати культуру зв’язного мовлення, логічне й абстрактнее мислення; вміння обґрунтовувати розуміння Шевченком Бога, наводячи переконливі приклади з його творів і життя, формувати кругозір, світогляд школярів;
  • виховувати повагу до Бога як високого духовного оплоту особистості; щасливого майбутнього України при його благословенні.
Тип уроку: засвоєння нових знань і формування вмінь.
Обладнання: презентація,  дидактичний матеріал (тестові завдання, тематичні картки).
ХІД УРОКУ
Епіграф: 
                     
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
ПРИТЧА ПРО БОГА
Кажуть, після того як Бог створив світ, людина виявила незвичайну спритність і відразу ступила за межі дозволеного. Ця обставина дуже стурбувала Бога.
Він скликав сім архангелів на раду і сказав: «Можливо, я зробив помилку, створивши людину, тепер мені не буде спокою. Люди будуть переступати дозволене, а потім нескінченно скаржитися на свою нещасну долю. Куди б мені сховатися від них?».
Архангели довго думали. Один з них порадив Богу сховатися на вершині Евересту. Але Бог сказав: «Дуже скоро люди доберуться туди». Інший архангел запропонував: «Сховатись на дні океану». Ще один порадив сховатися на Місяці. Було ще безліч різних пропозицій, але Бог все їх відкинув.
Нарешті, один з архангелів сказав: «Сховатись в серці людини. Там Тебе ніхто не турбуватиме, а знайде лише людина з відкритим серцем». Ця пропозиція сподобалася Богу. Він так і вчинив.
·     Слово вчителя
Сьогодні ми будемо говорити про людину, яка знайшла Бога в своєму серці. А ребус допоможе Вам дізнатися про кого мова.

Звичайно, це Т.Г.Шевченко, адже про що б не розповідав, що б не описував, до якої б теми не звертався поет, він не залишає Бога, йде поруч з ним, але найголовніше — має Бога в душі і серці. Бог для Т. Шевченка — то велика і найцінніша духовна сила. Без неї не можна ні жити, ні творити, ні боротися.
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку, визначення цілей уроку
Тема: Біблійні мотиви у творчості Т.Г.Шевченка.  Цикл «Давидові псалми»
Завдання:
-дослідити … (ставлення Т. Шевченка до Біблії)
- зіставити… (переспів поета і оригінальні біблійні тексти псалмів)
- наводити …(приклади з його творів і життя)
- виховувати… (повагу до Бога та бачення божого слова Шевченком)
ІV. Актуалізація опорних знань
- Про яку людину говорять, що вона віруюча?
- Що вам відомо про Т.Шевченка і Біблію? (батько читав уголос “Мінею” – книгу оповідань про святих мучеників за Христову віру; дяк посилав читати Тараса над померлими Псалтир )
- Назвіть твори Т. Шевченка, в яких він використовує загальновживані в народному мовленні риторичні звернення до Господа та вислови («Причинна», «Катерина», «Тополя», «До Основ’яненка»)
·     Випереджальне завдання
Що саме брав Т. Шевченко із Біблії для своєї творчості
О р і є н т о в н і   в и с н о в к и:
1.     Шевченко використовує біблійні вислови, афоризми, цитати для епіграфів.
2.     Сюжети для творів («Марія»)                                                                       
3.     Символи (хреста, Голгофи та ін..)
4.     Образ-персонажі (Іосиф,Марія, Іісус)
5.     Жанри (псалми,послання, подражанія, переспіви)
6.     Церковну лексику(біблеїзми, старослов’янізми)
7.     Біблійні заповіді, ідеї.
V. Сприйняття і засвоєння нового матеріалу
1. Вступне слово вчителя
Творчість поета — згусток добра і правди. Він був сіячем на духовній ниві нашого народу. Він вірив, що є сила, котрій треба поклонятися, бо вона, духовність в найсвятішому її розумінні, врятує людство від морального і духовного спустошення, виродження, збідніння. Цією силою є Бог.
2. Робота над програмовими творами Т. Шевченка
Цикл “Псалми Давидові”
3. Відомості з теорії літератури(Арт-скрайбінг)



Історія написання псалмів Давидових Шевченком:  («Давидові псалми» створені 19 грудня 1845 р. у В’юнищах-селі Переяславського повіту Полтавської губернії, де письменник жив у Степана Никифоровича Самойлова. Цей цикл є першим з біблійних переспівів Шевченка, який він  вписав у рукописну книгу «Три літа» Десять псалмів у переспіві Шевченка — це ніби невеличкий Псалтир, що обіймає все багатство й розмаїття Книги псалмів».
Переспів — а) Вид перекладу: вільне передання художніх творів засобами іншої мови або ж вірш, написаний за мотивами іншого твору. б) Повторення давно написаного, відомого, набридлого.
Художня інтерпретація поетом псалмів Давидових: (Із псалмів Давидових Тарас Григорович взяв 10— ті, в яких деякі мотиви, образи, твердження були співзвучні з його суспільними переконаннями. Беручи з псалмів окремі деталі й вислови, додав свої, необхідні для повного вираження власних думок і настроїв. Шевченкові переспіви мають віршову форму, а псалми Давида писані ритмічною прозою).
4. Робота з текстом-оригіналом і переспівом (компоративний аналіз)  
Псалом № 1
  Виразне читання текстів


1 псалом (переспів)
Блаженний муж на лукаву
Не вступає раду,
І не стане на путь злого,
І з лютим не сяде.
А в законі господньому
Серце його й воля
Навчається, і стане він -
Як на добрім полі
Над водою посажене
Древо зеленіє,
Плодом вкрите. Так і муж той
В добрі своїм спіє.
А лукавих, нечестивих
І слід пропадає, -
Як той попіл, над землею
Вітер розмахає,
І не встануть з праведними
Злії з домовини;
Діла добрих оновляться,
Діла злих загинуть.
1 псалом (Псалтир – Старий Заповіт - Біблія)
Блажен муж, що за радою несправедливих не ходить, і не стоїть на дорозі грішних, і не сидить на сидінні злоріків, та в Законі Господнім його насолода, і про Закон Його вдень та вночі він роздумує! І він буде, як дерево, над водним потоком посаджене, що родить свій плід своєдчасно, і що листя не в'яне його, і все, що він чинить, щаститься йому! Не так ті безбожні, вони як полова, що вітер її розвіває! Ось тому то не встоять безбожні на суді, ані грішники у зборі праведних, дорогу бо праведних знає Господь, а дорога безбожних загине!



  •  Аналіз переспіву
Тема: розповідь поета про необхідність праведного життя для людини.
Ідея: висловлення впевненості у тому, що «не встануть з праведними злії з домовини».
Основна думка: «Діла добрих обновляться / Діла злих загинуть»

  •  Аналітична бесіда
- Чим пояснити впевненість письменника у тому, що «блаженний муж» не стане на шлях злочину?
- За яких умов герой поезії стане як «дерево зелене, вкрите плодами»?
- Який художній прийом у творі допомагає сприймати його ідейний зміст? (антитеза)
- Чи можна вважати, що ліричний герой поезії веде праведнее життя? Як про це зазначено у творі?
- Яким чином на прикладі даної поезії зло буде переможене добром? («А лукавих, / нечестивих / І слід пропадає.— / Як той попіл над землею / Вітер розмахає»)

  •  Складання інформативного ґрона «Хто ж він, блаженний муж?»
(Робота у малих групах)                 


                      


  •               Прослуховування аудіо


Між Царями-судіями
На раді великій
Став земних владик судити
Небесний владика.

- Доколі будете стяжати
І кров невинну розливать
Людей убогих? А багатим
Судом лукавим помагать?
Вдові убогій поможіте,
Не осудіте сироти
І виведіть із тісноти
На волю тихих, заступіте
Од рук неситих! - Не хотять
Познать, розбити тьму неволі, -
І всує господа глаголи,
І всує плачеться земля.
І царі, раби - однакові
Сини перед богом;
І ви вмрете, як і князь ваш
І ваш раб убогий.
Встань же, боже, суди землю
І судей лукавих!
На всім світі твоя правда,
І воля, і слава.



Тема: розповідь про суд небесного владики над земними.
Ідея: засудження самодержавства, яке пригноблювало і поневолювало простий люд.
Основна думка: «Встань же, боже, суди землю / І судей лукавих. / На всім світі твоя правда, / І воля, і слава».
ü Опрацювання змісту псалму. Фронтальне опитування
- Де відбуваються події твору? Чи правомірним є цей суд? («Між царями й судіями / На раді великій / Став земних владик судити / Небесний владика»)
- У чому полягає відмінність повноважень небесного владики і земних?
-За що поважний суддя дорікає земним владикам? («Доколі будете стяжати / І кров невинну розливать / Людей убогих? А багатим / Судом лукавим помагать?»)
-Хто потребує допомоги і захисту Господа?
- Опрацювання схеми «Суд небесного владики»

- Чому поет, характеризуючи земних владик, зазначає, що руки у них «неситі»?
- Яким чином Верховний суддя намагається ототожнити царів і рабів? («Царі, раби — однакові / Сини перед богом»)
- Чим пояснити впевненість Т. Шевченка в тому, що суд божий — найсправедливіший?
- Про що свідчать останні рядки твору?
Мікрофон: «Чи довіряєте ви судовим органам влади?»
 Виразне читання тексту


Чи є що краще, лучше в світі,
Як укупі жити,
Братам добрим добро певне
Пожить, не ділити?
Яко миро добровонне
З голови честної
На бороду Аароню
Спадає росою
І на шитії омети
Ризи дорогої;
Або роси Єрмонськії
На святії гори
Високії Сіонськії
Спадають і творять
Добро тварям земнородним,
І землі, і людям, —
Отак братів благих своїх
Господь не забуде,
Воцариться в дому тихім,
В сім’ї тій великій,
І пошле їм добру долю
Од віка довіка.

 Осмислення сприйняття змісту поезії
 Тема: роздуми поета над сутністю добра, взаєморозуміння, єдності.
Ідея: возвеличення братства, взаємопідтримки, щирої доброти.
Основна думка: «Отак братів благих своїх / Господь не забуде, / І пошле їм добру долю / Од віка до віка».
 Обговорення змісту твору за питаннями:
- Через що поет пропонує єдність життя укупі?
- Чому Т. Шевченко вважає, що братню доброту не можна поділяти?
- Як автор проголошує про святість доброти і її значимість для людей?
-Чим пояснити увагу Господа до «братів благих»?
- Про яку велику сім’ю говорить митець?
-Чому вчить даний псалом?

  •  Суперечливе ставлення Т. Шевченка до релігії можна пояснити...
  •  Біблія для поета – це...
  •  Бог і Україна для Кобзаря...
  •  Основні мотиви «Давидових псалмів»... (2 смислові мотиви: стародавній біблійний; сучасний громадянський)                       
  •  Шевченкове слово спонукає нас...
  •  Урок примусив мене замислитись...
VI. Підсумок уроку
Слово вчителя: Зверніть увагу на епіграф уроку. Ліна  Костенко сказала: «В початках сотворіння світу було слово. В початках сотворіння нації теж повинне бути слово». Сподіваюся, що слово допомагатиме і Вам по життю, а також допоможе нашій Батьківщині.                                                                
VII. Оголошення результатів навчальної діяльності школярів на уроці
VIII. Домашнє завдання
Для обов’язкового виконання:
Ідейно-художній аналіз «Ісаія. Глава 35».
Для виконання за бажанням:
*Творча робота з теми «Духовна присутність Біблії в моєму житті».